Dnia 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Pomysł powstał
w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Akcja ma na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie kompetencji społecznych i emocjonalnych oraz zachęcanie dorosłych do wspólnego spędzania czasu przy lekturze wraz z najmłodszym pokoleniem.

Data Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania wybrana została nieprzypadkowo.
29 września 1882 roku urodziła się Janina Porazińska, jedna z najwybitniejszych polskich autorek piszących dla dzieci. Do jej najsłynniejszych utworów należą: „W Wojtusiowej izbie”, „Szewczyk Dratewka”, „Kozucha kłamczucha”, „Pamiętnik Czarnego Noska”, „Kichuś majstra Lepigliny” oraz zbiory wierszy: „Smyku, smyku na patyku”, „Kto mi dał skrzydła”. Odznaczona została Orderem Uśmiechu.

O pozytywach jakie niesie czytanie warto zawsze mówić i podkreślać. Stanowi ono bowiem wielką skarbnicę wiedzy i nie tylko, bowiem poprawia nastrój, wzmacnia pamięć, koncentrację i uwagę oraz zwiększa zasób słownictwa. To tylko niektóre korzyści wynikające z głośnego czytania.

Z tej oto okazji bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy 2A ze Szkoły Podstawowej
w Radymnie . Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Odczytano bajkę J. Porazińskiej
pt. „Kozucha kłamczucha”. Dzieci z wielką uwagą wysłuchały bajki, a następnie aktywnie odpowiadały na zadawane im pytania. W dalszej części spotkania uczniowie zwiedzili bibliotekę. Omówiono układ książek na półkach , rodzaje katalogów, rolę i zadania biblioteki. Był czas na samodzielne wyszukanie interesujących bajek, książek oraz czytanie. Uwieńczeniem spotkania było wykonanie przez dzieci zakładki do książek.

Mamy nadzieję, że chęć obcowania z książkami pozostanie z dziećmi na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *